Ekslibrisas

Ekslibrisas

Ekslibrisas = kryžiažodis

„Pasaulyje yra daug mūsų tapatybės patvirtinimo ženklų: gimimo liudijimas, pasas, numeris mokesčių inspekcijoje, mokėjimo kortelė su pavarde ir t.t. Toks pat asmens ar institucijos tapatybės patvirtinimo ženklas yra ekslibrisas.

Manau, kad kiekvienas žmogus šitame skubančiame skaičių, numerių ir kodų pasaulyje turi turėti „gyvą“ savo ženklą, savo asmeninį simbolį – ekslibrisą.

Ekslibriso kūrimas – tarsi užduotis ar galvosūkis: žmogaus charakterio bruožus, svarbius jo gyvenimo įvykius, „kalbančius“ simbolius sutalpinti į mažo formato kūrinį.

Ekslibriso kūrimas prasideda ilgu pokalbiu. Kalbėdamas žmogus atranda daug pamirštų savo gyvenimo detalių. Pagrindinė mano, dailininkės, užduotis – šias svarbias detales ir nuorodas sudėti į mažo formato „kryžiažodį“. Iš tų tūkstančių smulkmenų reikia atsirinkti tai, kas taps ekslibriso esme – piešinio pagrindu. Šis procesas yra panašus į matematinės lygties sprendimą. O žiūrovui ekslibrisas yra kryžiažodis, kurį reikia išspręsti.

Visada kuriu knygos ženklą ne tik kaip piešinį, kaip parodinį dailės kūrinį, bet tiražuoju jį, spausdinu laiškinį popierių, pažymėtą ekslibrisu arba jo detale,  skareles, krepšius, kvietimus, vokus, puoštus ekslibrisu, t.y. visą ekslibriso „komplektą“. Kad ekslibrisas ne tik įrėmintas kabėtų virš rašomojo stalo, bet gyventų pilnavertį savo gyvenimą – juo būtų žymimos knygos, ant juo puoštų popieriaus lapų rašomi tikri – popieriniai laiškai ir dedami į tikrus vokus.

Manau, kad ekslibrisas privalo „dirbti“ – būti naudojamas. Tokia jo misija.

Mano ekslibrisai – kryžiažodžiai, kuriuos gali išspręsti tik tas, kuris turi „RAKTĄ“. O „raktiniai“ žodžiai – neskubėjimas ir pastabumas.“

Aušra