XIX-oji tarptautinė Vilniaus ekslibrisų bienalė 2016 11 16 Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius)

/ 2018.01.03 /
XIX-oji tarptautinė Vilniaus ekslibrisų bienalė  2016 11 16 Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius)

2016 m. lapkričio 16 d. Kazio Varnelio namuose-muziejuje (Didžioji g. 26, Vilnius) atidaryta XIX tarptautinės Vilniaus ekslibrisų bienalės darbų paroda. Paroda veiks iki 2017 m. sausio 29 d.

Ir vėl ruduo. Ir vėl ekslibrisų paroda. Šie žodžiai nuolatiniams mūsų parodų lankytojams, nuoširdiems knygos ženklų mylėtojams, įprasti. Neretai jais atsiverdavo ekslibrisų parodų katalogai. Ne tik tarptautinės Vilniaus ekslibrisų bienalės, bet ir Lietuvos ekslibrisų parodos. Taip jau paskutinius du dešimtmečius buvo susiklostę, kad kiekvieną rudenį lankytojus pakviesdavo vis nauja ekslibrisų ekspozicija. Po parodos atidarymo su draugais net ir atsisveikindavome „saviškai“ – iki kito rudens…

Ne dėl savo kaltės pernai tradicijai nusižengėme. Bet suskubome padėtį taisyti. Ir štai naujuose jaukiuose namuose Jūsų laukia XIX tarptautinė Vilniaus ekslibrisų bienalė, paroda, kuri mūsų šalyje rengiama dar nuo 1977-ųjų.

Šiemet į kvietimą dalyvauti bienalėje atsiliepė penkiasdešimt du dailininkai iš šešiolikos pasaulio valstybių. Matysime mažosios grafikos kūrinius, atkeliavusius iš Argentinos, Brazilijos, Belgijos, Bulgarijos, Estijos, Italijos, Latvijos, Lenkijos, Turkijos ir kitų šalių. Net šešiolika autorių atstovauja mūsų Lietuvai. Šalia pripažinimą pelniusių meistrų – talentinga jaunųjų dailininkų karta. Tai ypač džiugina. Ir dar viena detalė, kuri šią parodą skiria nuo anksčiau rengtųjų. Šiemet pastebimas ryškesnis dailininkų posūkis tradicinių grafikos technikų link. Jei anksčiau vis daugėjo skaitmeninėmis technologijomis sukurtų kūrinių, tai šioje parodoje išvysime ne tik meistriškų ofortų, bet ir anksčiau tarsi „nemadingais“ laikytų linoleumo, medžio raižinių, litografijų. Trumpai tariant, jūsų dėmesio laukia du šimtai keturi mažyčiai stebuklai, sukurti 2014–2016 metais. Prieš parodą visus eksponuojamus ekslibrisus įvertino žiuri (pirmininkas – Nacionalinės premijos laureatas dailininkas Valentinas Antanavičius) ir išdalijo bienalės apdovanojimus. Dailininko Antano Olbuto autoriniai medaliai, beje, sukurti kolegos Valerijono Vytauto Jucio dar 1975 m. išraižyto Pauliaus Galaunės ekslibriso motyvais, iškeliaus į užsienį. Juos pelnė bulgaras Petaras Chinovsky, dailininkė iš Latvijos Natālija Čerņecova ir Ukrainos atstovė Maryana Myroshnychenko. XIX tarptautinės Vilniaus ekslibrisų bienalės diplomais apdovanoti dailininkai Lukaszas Cywickis (Lenkija), Lembitas Lõhmus (Estija), Balla Magdolna (Serbija) ir mūsų šalies atstovai Mindaugas Petrulis bei Ramūnas Petrusevičius.

Deja, šių metų mielame susirinkusiųjų į parodos atidarymą būryje nebeišvysime pasišventusio ekslibrisų parodų kuratoriaus Valerijono Vytauto Jucio. Žmogaus, Dailininko, kurio indėlį į mūsų kultūros aruodą mums dar teks suprasti ir tinkamai įvertinti. Prie draugo, kolegos ir bendražygio Vinco Kisarausko kapo prisiekęs rengti ekslibrisų parodas, kol leis jėgos, jis taip ir darė, o užgeso, baigęs apipavidalinti šios parodos katalogą… „Laikas viską sudėlios į vietas“, – kartą per ekslibrisų bienalės atidarymą pasakė vienas taip pat jau mus palikęs knygos ženklų meistras. O gal mums, likusiems draugams ir bendrakeleiviams, vertėtų šiek tiek pagelbėti laikui?..

Nora Jazbutytė  http://www.lnm.lt/xix-oji-tarptautine-vilniaus-ekslibrisu-bienale/


« Grįžti atgal